Date Press release name Source Company
2014-11-19 Milestone Partners prodává svůj podíl ve společnosti Gumotex Milestone Partners Gumotex
2014-07-25 Gumotex vydělal za pololetí 60 milionů Hospodářské noviny Gumotex
2014-06-11 Gumotex expanduje na Slovensko, od Francouzů koupil závod Ronson Plastics Mladá fronta E15 Gumotex
2014-03-03 Třikrát jinak: Podívejte se, jak se dá revitalizovat zchátralý vojenský újezd! BydlímeKvalitně.cz Nemofond
2013-04-24 Gumotex investuje 110 mil. korun do výroby opěrek pro auta Hospodářské noviny Gumotex
2012-12-28 Břeclavský Gumotex chce do čtyř let zdvojnásobit obrat ČTK Gumotex
2012-08-23 Gumotex povede nově Vančík. Střídá Kalužíka ČTK Gumotex
2011-12-01 Břeclavská společnost Gumotex změnila majetkovou strukturu ČTK Gumotex
2010-07-30 Spojení společností Noris CR a Milestone Partners Moderní obchod Noris Czech Republic
2010-07-26 Noris posílí reklamu zmrzlin Nestlé Marketing & Media Noris Czech Republic
2010-07-07 Distributor Noris získal investora Milestone Partners Profit Noris Czech Republic
2010-06-01 Kasa.cz koupila internetový obchod Vltava.cz ČTK Vltava.cz
2009-02-16 Společnost DAP - PROVMEX a.s. patřící mezi nejvýznamnější poskytovatele komplexních služeb v oblasti klimatizace a vzduchotechniky na stavebním trhu České republiky výrazně navýšila kapacity vlastního výrobního závodu v Chocni. ČTK DAP-PROVMEX
2008-10-22 Majoritním vlastníkem Vltava Stores Milestone Partners Marketing & Media Vltava.cz
2008-10-13 Fondy kvalifikovaných investorů – příležitost pro majetné Investujeme.cz CFQI uzavřený investiční fond, a.s.
2008-09-03 Gumotex koupil část Tanexu Plasty Hospodářské noviny Gumotex, a.s.
2008-02-18 Gumotexu se daří nejlépe za deset let Hospodářské noviny Gumotex, a.s.
2007-09-30 Gumotex prodává výrobu polyuretanu Profit Gumotex, a.s.
2007-02-26 Gumotexu narostl obrat na 2,4 miliardy korun Hospodářské noviny Gumotex, a.s.
2006-11-10 Břeclavský Gumotex změnil majitele Hospodářské noviny Gumotex, a.s.

 

 

Fondy kvalifikovaných investorů jsou u nás poměrně velkou neznámou. Je to způsobeno jednak nemožností veřejně nabízet své cenné papíry vysokou minimální investicí a možná také zdáním, že jde o něco příliš rizikového a neregulovaného.
Fondy kvalifikovaných investorů patří mezi tzv. speciální fondy, které nesplňují požadavky evropského standardu UCITS a řídí se pouze dikcí domácích zákonů. Nevýhodou je tedy nemožnost využívat jednotnou licenci při distribuci v zahraničí a nemohou tak být nabízeny v rámci EU bez patřičné licence od zahraničního regulátora.
Výhodou pro zakladatele pak může být právě skutečnost, že fondy nejsou omezovány pravidly pro zakládání standardních fondů kolektivního investování a mají volné ruce při tvorbě investiční strategie. FKI nejsou limitovány množstvím a druhy jednotlivých investičních nástrojů, a mohou tak svým investorům nabídnout mnohdy atraktivnější produkty a podmínky, než běžné podílové fondy.
Kromě zajímavější skladby portfolia je velkým tahákem pro zakladatele fondů kvalifikovaných investorů zejména daňová otázka. Fondy kvalifikovaných investorů zdaňují své zisky pětiprocentní sazbou daně, což je v letošním roce o 16 % méně, než u ostatních forem právnických osob.
Regulace je důležitá
I když se mnoho lidí domnívá, že FKI plní u nás funkci podobnou hedge fondům v zahraničí (které jsou známy především díky takřka nulové regulaci) a nepodléhají tak přísnému dozoru ze strany regulačních orgánů, není tomu tak. FKI jsou poměrně přísně regulovány ze strany ČNB. Kromě náročného licenčního řízení před samotným zahájením činnosti musí jednou za půl roku zveřejňovat zprávu o hospodaření fondu. Určitou formu kontroly představuje také depozitář fondu, který dohlíží na nakládání s majetkem fondu v souladu se statutem fondu a uděluje souhlas k nakládání s majetkem, který nemůže být v úschově u depozitáře (například nemovitost).
Ve statutu fondu musí být strategie fondu, i přes určitou volnost při sestavení portfolia, poměrně přesně vymezena. I ve fondech kvalifikovaných investorů tak hraje velmi důležitou roli diverzifikace do různých aktiv a fondy nemohou investovat prostředky pouze do jednoho aktiva. Přesný a kvalitně zpracovaný statut je základem pro získání licence od regulátora, a pro samotné investory je vodítkem pro posouzení investice do fondu.
Jen pro bohaté
Jak již bylo řečeno, FKI nejsou určeny k nabízení široké veřejnosti, ale především institucionálním investorům (banky, penzijní fondy, pojišťovny apod.). Kromě nich ale mohou do těchto fondů investovat také fyzické osoby, které se prohlásí za zkušené a kvalifikované investory. Podrobnosti o způsobu ověření zkušenosti investora s investováním do aktiv do nichž fond investuje (kromě běžných CP jsou to zejména nemovitosti), musí být uvedeny ve statutu fondu. Samotné fondy také mohou vymezit, které osoby mohou do daného fondu investovat a mohou tak vznikat fondy primárně určené pro úzký okruh investorů (například pouze banky apod.).
Minimální investice do FKI je jeden milion korun a maximální počet investorů je omezen na 100 investorů. Fondy mohou být založeny maximálně na 10 let (podle ČNB je to kvůli tomu, aby byla zajištěna likvidita prostředků investorů), tato doba se však dá prodloužit například fúzí s jiným, mladším fondem. Vlastní kapitál každého fondu musí do jednoho roku ode dne získání licence dosáhnout hodnoty alespoň 50 milionů korun.
Fondy kvalifikovaných investorů mohou vznikat jako investiční fondy, nebo jako podílové fondy. Investiční fondy jsou samostatnými právnickými osobami, akciovými společnostmi, jejich jediným předmětem podnikání může být kolektivní investování. Jednají vlastním jménem a na vlastní účet a z právních úkonů vznikají práva a závazky přímo investičnímu fondu. Své finance získávají úpisem nových akcií. Po jejich nákupu se investor stane akcionářem společnosti. Získat svoje prostředky zpět pak investor může buď prodejem akcií, nebo podílem na likvidačním zůstatku majetku fondu po uplynutí doby, ne kterou je fond zřízen. Zisk fondu je pak možné realizovat také prostřednictvím dividendy.
Podle správce majetku mohou být investiční fondy samosprávní u nichž o investování rozhoduje představenstvo, nebo fondy obhospodařované správcem (například investiční společností), u niž je ale nevýhodou například poplatek za správu. Na samosprávné fondy jsou zase při udělování licence kladeny mnohem vyšší nároky.
Podílové fondy nejsou samostatnými právnickými osobami a jsou spravovány investičními společnostmi. Mohou fungovat jak v otevřené, tak uzavřené formě. Otevřené PF nemají omezený počet podílových listů a investiční společnost je povinna odkupovat podílové listy zpět. U uzavřených PF investor své prostředky získá až v rámci likvidace fondu, investiční společnost není povinna odkupovat podílové listy.
U nás zatím ve většině případů vznikají investiční fondy kvalifikovaných investorů, jejichž počet už přesáhl desítku. Přesný počet se však často mění, protože kromě zakládání fondů dochází často také k odebírání licence kvůli nesplnění základní podmínky o výši základního kapitálu 50 milionů korun ročně po roce fungování fondu. U samosprávních fondů je rovněž velmi těžké získat jakékoli informace, protože fondy nemohou být nabízeny veřejnosti.
Prim hrají nemovitosti
Většina domácích FKI je zaměřena, i přes zjevné ochlazování zájmu investorů, na investice do nemovitostí. Zatím posledním přírůstkem je samosprávní investiční fond Arca Capital CEE, který bude své finance směřovat kromě nemovitostí převážně do private equity investic v rámci střední a východní Evropy. Fond spravuje private equity společnost Arca Capital a maximální výše investice do jednoho projektu je stanovena na 35 % základního kapitálu a minimální investice je 5 milionů korun.
Nemovitosti jsou předmětem investic u dvou nových fondů společnosti FINEP Holding, jejichž správu zabezpečuje investiční společnost CEE Fund Management. Výnosový investiční fond bude investovat do projektů manažerského a startovacího bydlení a chce vydělávat především z nájmů. Pozemkový investiční fond bude zhodnocovat prostředky investicí do pozemků.
ČSOB Property Fund, spravován společností ČSOB Asset Management, se zaměřuje na kanceláře, nákupní a průmyslová centra či logistické plochy ve významných městech střední a východní Evropy. Fondy investiční společnosti Amista Harmonie a Pražský fond investují především do nemovitostí ve středočeském regionu, respektive v Praze a okolí.
Amista rovněž obhospodařuje investiční fond MAO investiční fond, který investuje do nemovitostí v Praze, Kladně a okolí. Kromě investičních fondů spravuje společnost Amista také tři otevřené podílové fondy kvalifikovaných investorů: Moravský pozemkový fond (moravský region), Český a slovenský realitní fond (ČR i SR) a Buenavista pozemkový fond (karlovarský region).
Dalšími fondy investujícím do nemovitostí je samosprávný fond CFQI investiční fond. Do různých nemovitostí, včetně sektoru Public Private Partnership (Partnerství veřejného a soukromého sektoru) v ČR investuje fond Orion 001, spravovaný společností Orion Capital Management. Společnost rovněž připravuje Orion Mediální investiční fond, který by měl financovat „audio-vizuální projekty, s důrazem na produkci a distribuci anglicky mluvených mezinárodních filmů a televizních pořadů, vytvořených prvotřídními producenty ze Spojených Států, Kanady a Evropy.“ Fond již obdržel licenci od ČNB, zatím ale nevyvíjí činnost.
Fond Protos, založen a obhospodařován IKS Komerční banky, investuje do emisí dluhopisů a pohledávek s minimálním kreditním rizikem, vydaných vládami členských zemí Evropské unie a denominovaných v Kč.